Zadbaj o kapitał początkowy

Jeżeli pracowałeś przed 1998 rokiem, złóż wniosek o naliczenie kapitału początkowego do ZUS. Jak to zrobić?

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zrób to jak najszybciej. Kapitał początkowy jest wyliczany po to, by powiększyć przyszłą emeryturę o składki opłacone przed 1999 rokiem.

– Jeżeli osoba pracowała przed 1998 rokiem, to niezależnie od tego czy decyduje się przejść na emeryturę za miesiąc czy za pięć lat, już teraz warto dopełnić formalności związane z obliczeniem kapitału początkowego. – mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Zlikwidowany zakład pracy

Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i mogą wstępować trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego, szczególnie potwierdzających zarobki.

– Jeżeli dokumenty, które udało się zgromadzić nie wystarczą, ZUS radzi wtedy, by sprawdzić, czy istnieje następca prawny danego podmiotu. W razie jego braku należy zwrócić się do organu założycielskiego albo nadrzędnego swojego byłego pracodawcy, którym najczęściej był wojewoda lub właściwy minister – dodaje rzecznik.

W znalezieniu miejsca przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników dane zakładu pomocna może być także strona www.zus.pl. Można tam skorzystać z „Bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy”. Jeśli nie znajdziesz w niej potrzebnych informacji, to należy skontaktować się z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą.

Co dalej?

Złóż lub wyślij wypełnione formularze wraz z przygotowanymi dokumentami do najbliższej jednostki ZUS. Rozpatrzy go ta jednostka, która jest właściwa ze względu na Twoje stałe miejsce zameldowania. 

Kapitał początkowy można przeliczać. Dzieje się tak, gdy zmienią się przepisy o sposobie jego obliczania lub gdy do wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego zostaną dołączone dokumenty, które wcześniej nie były składane.

Samo wyliczenie kapitału początkowego w żaden sposób nie obliguje jednak do przejścia na emeryturę. Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Kapitał zostanie obliczony z urzędu.

Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS.