Terytorialsi po raz pierwszy będą przysięgać w Żurominie

W sobotę 23 września br. w Żurominie odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. Ślubowanie na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. ”Rój” złoży 100 żołnierzy szkolenia podstawowego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00.

Ochotnicy, którzy 8 września br. rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem w ramach „Wakacji z WOT” są już na półmetku 16-dniowego szkolenia podstawowego. Przed nimi jeszcze sprawdzian – tzw. pętla taktyczna, która zweryfikuje dotychczas zdobytą wiedzę i umiejętności. Ukoronowaniem trudów intensywnego szkolenia będzie przysięga wojskowa.

Ceremonia zaprzysiężenia nowych żołnierzy 5 MBOT rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 11:00 na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Orkiestra Wojskowa z Warszawy. Po przysiędze wszyscy żołnierze przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania (Ciechanów, Komorowo, Siedlce i Zegrze Południowe).

Po oficjalnych uroczystościach, o godzinie 12:00 rozpocznie się piknik wojskowy.  Na przybyłych gości czeka prezentacja sprzętu i uzbrojenia Terytorialsów oraz tradycyjna wojskowa grochówka. Na stoisku promocyjno-rekruterskim 5 Mazowieckiej Brygady OT będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie i warunkach wstąpienia w szeregi formacji.

W ciechanowskich koszarach odbędą się do końca 2023 roku jeszcze dwa szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które rozpoczną się 17 listopada oraz 15 grudnia. Wnioski o powołanie do 5MBOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT