“Zapal Światło Wolności” – 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dziś 37. rocznica wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL stanu wojennego. W Ciechanowie – cicho… Za to Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji “Zapal Światło Wolności”.

-W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia,o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy,zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Gądeckiego,przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak – czytamy na www.ipn.gov.pl. – Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności,jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział:„Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nim i rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności,którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

A w Ciechanowie? Jeśli wierzyć oficjalnym stronom internetowym – obydwa samorządy– miejski i powiatowy – o rocznicy zapomniały. Nie udało nam się wpaść na trop jakichkolwiek rocznicowych inicjatywy NSZZ„Solidarność” w Ciechanowie. Dobrze chociaż, że kościele pw. św. Jana Pawła II w parafii Matki Bożej Fatimskiej można obejrzeć wystawę IPN o stanie wojennym,którą zorganizowała Akcja Katolicka.

W minionych latach bywało lepiej. Przykład z Gimnazjum STO w Ciechanowie…

… sprzed Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie…

… i ul. Warszawskiej w Ciechanowie