“Zarapuj Konopnicką” – czyli urodziny autorki “Roty” nad Łydynią

23 maja przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej – cztery dni później rocznicę tę świętować będą ciechanowianie – wszak autorka „Roty” była mocno związana z grodem nad Łydynią.

– Plenerowa impreza obejmie zajęcia o literaturze, ekologii, konkurencje sportowe i zabawy ruchowe. W parku im. słynnej poetki i nowelistki epoki pozytywizmu wystawiona zostanie sztuka „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa”. Można będzie wziąć udział w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką” – zapowiada rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

27 maja (piątek) przedszkolaki i uczniowie, uczęszczający do miejskich placówek edukacyjnych, będą mogli świętować w plenerze, bawiąc się w konwencji utworów literackich. Będzie można wysłuchać znanych utworów Marii Konopnickiej, obejrzeć wystawę na temat autorki i wziąć udział w zabawie w łamigłówki literackie.

– W trakcie urodzin odbędzie się premierowe wystawienie sztuki „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa” autorstwa Teresy Kaczorowskiej. Publikacja została wydana w tym roku przez Związek Literatów na Mazowszu i sfinansowana przez miasto w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na scenie w parku wystąpią aktorzy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie, którzy wcielą się w postaci Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Hrabiego Adama Krasińskiego, Jana Bieleckiego czy Aleksandra Świętochowskiego – informuje pani rzecznik. – Miłośnicy rapu mogą przygotować się do wzięcia udziału w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką”. Będzie to możliwość autorskiej ekspresji muzycznej do tekstów autorki. Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na www.coekstudio.pl. Dla laureatów przewidziano nagrody.

Plenerowe urodziny uatrakcyjnią zajęcia o ekologii. W okolicach, gdzie znajdują się domki dla owadów obecny będzie pszczelarz, który opowie o zwyczajach pożytecznych owadów i opiece nad nimi. Dzieci i młodzież będą miały możliwość wspólnego sadzenia roślin ozdobnych w parku. Nie zabraknie też konkurencji sportowych i zabaw ruchowych. Dzieci i młodzież wezmą udział w grze terenowej na obszarze parku.


– Do tegorocznych obchodów rocznicy urodzin pisarki dołączy się również Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, które we wrześniu 2022 r. zorganizuje konferencję naukową dotyczącą pisarki i jej związków z Ciechanowem. Wydarzenie patronatem objął prezydent Krzysztof Kosiński – kontynuuje  Paulina Rybczyńska.

Urodziny Marii Konoponickiej organizują: Urząd Miasta Ciechanów, COEK Studio, MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 6 im. T. Kościuszki oraz Związek Literatów na Mazowszu.

Red

Fot. UM Ciechanów