Zardzewiała śmierć czyhała ukryta w ziemi

Po 75 latach od zakończenia II wojna światowa wciąż daje znać o sobie. I to w bardzo niebezpieczny sposób – wczoraj (poniedziałek, 28 grudnia) na jednym z ciechanowskich osiedli odkopano kilkadziesiąt sztuk groźnych niewybuchów. Gdyby doszło do eksplozji – promień rażenia mógłby sięgnąć nawet kilkuset metrów.

Niebezpiecznego odkrycia dokonano rano podczas prac ziemnych na powstającym osiedlu domów przy ul. Szwanke. – Na miejscu policyjny pirotechnik wstępnie potwierdził, że jest to 7 pocisków artyleryjskich, 11 innych pocisków oraz 52 sztuki amunicji strzeleckiej z widocznymi śladami korozji z okresu II Wojny Światowej. Jeszcze tego samego dnia zostały one zabrane przez patrol saperski z jednostki wojskowej – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie podkom. Ewa Brzezińska.

Amunicja pozostała najprawdopodobniej po walkach, jakie w drugiej połowie stycznia 1945 r. toczyły się tu między wojskami niemieckimi i sowieckimi.

 Policjanci przypominają, że niewybuchy są bardzo niebezpieczne. – Wydobywanie ich lub przemieszczanie grozi kalectwem a nawet śmiercią. Zawsze, gdy ujawnimy przedmiot przypominający niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Nie wolno dotykać niebezpiecznego znaleziska! – informuje podkom. Ewa Brzezińska.

Red

Fot. KPP Ciechanów