Zatrzymany za znęcanie się nad żoną. Trafił do aresztu

Ciechanowscy policjanci zatrzymali 56-latka, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Prokurator zdecydował o objęciu go został policyjnym dozorem. Ma również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia lokalu wspólnie z nią zajmowanego. Sprawca przemocy stanie przed sądem, a grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

– Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Warto pamiętać, że brak reakcji, to ciche przyzwolenie. Każdy, kto jest świadkiem takiego zachowania, powinien działać. Również osoby krzywdzone przez najbliższych powinny znaleźć w sobie siłę, by zgłosić się po pomoc i doprowadzić do ukarania sprawcy – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie.

W sobotę (30 września) ciechanowscy policjanci zostali wezwani na interwencję związaną z przemocą domową. – Z relacji zgłaszającej wynikało, że jej mąż będąc w stanie nietrzeźwości wszczyna awantury domowe, wyzywa ją słowami wulgarnymi, szarpie i popycha. Mundurowi zatrzymali awanturującego się, nietrzeźwego 56–latka. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się nad żoną. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec 56-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia zajmowanego wspólnie domu oraz zakazu kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość 50 m – informuje pani rzecznik.

Policjanci apelują:

  • Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
  • Reaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.
  • Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

red