Atak zimy jesienią

Ponad 40 razy intereweniowali w ostatni piątek ciechanowscy strażacy z powodu intensywnych opadów śniegu. Według Stacji Meteorologicznej w Mławie – na północnym Mazowszu spadło 16 cm śniegu.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=bq2Kzd7w788′]

Mokry śnieg łamał drzewa i ich konary, tarasował drogi. W Ościsłowie, gm. Ciechanów strażacy podłączyli agregat prądotwórczy do specjalistycznej, podtrzymującej życie jednej z tamtejszych mieszkanek, aparatury. W Łopacinie, gm. Sońsk, wyciągali z rowu gimbusa z 40 uczniami (na szczęście nic im się nie stało). – Pomogli też karetce z chorym dojechać do szpitala – poinformował rzecznik KP PSP w Ciechanowie Grzegorz Pawlicki.

Wielu odbiorców nie miało prądu. W piątek, 2 grudnia po południu Energa Operator informowała, że w powiatach: ciechanowskim, mławskim, nowodworskim, płońskim, pułtuskim, żuromińskim i działdowskim (ten ostatni to woj. warmińsko-mazurskie) bez prądu pozostawało ok. 35 tys. 345 odbiorców i 1673 stacje transformatorowe. Jest to stan „awarii masowej”. Główna przyczyna – zerwane przez łamiące się pod ciężarem mokrego śniegu linie energetyczne.

W sobotę  3 grudnioa przed południem bez zasilania pozostawało ok. 4 tys. 398 odbiorców i  2313 stacji transformatorowych w powiatach: ciechanowskim, działdowskim, płońskim.