Będą szkolić jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

Ciechanowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Urząd Miasta Ciechanów zapraszają mieszkańców na szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. – Na bezpłatnych zajęciach będzie można dowiedzieć się, jak obsługiwać defibrylatory, które są dostępne w przestrzeni publicznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 lutego – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

Spotkania będą organizowane raz w miesiącu. Poprowadzą je ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na jednym szkoleniu, które będzie trwało około 120 min. uczestnicy zyskają wiedzę o pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadkach m.in. zatrzymania krążenia, zachłyśnięcia, zakrztuszenia, oparzeń czy skaleczeń.

– Ważnym elementem spotkań będzie temat obsługi defibrylatorów, które od grudnia 2021 r. znajdują się w przestrzeni miejskiej. Defibrylatory AED są rozmieszczone w pięciu miejscach Ciechanowa: na placu Jana Pawła II, przy Hali Targowej „Bloki”, przy hali sportowej przy ul. 17 Stycznia, na kąpielisku „Krubin” i przy miejskim stadionie. Ratownicy WOPR będą prezentowali uczestnikom właściwe użycie urządzeń i prawidłowe wykonanie resuscytacji. Szkolenie obejmuje również trening praktyczny, a więc przeprowadzenie reanimacji i defibrylacji na fantomach – informuje Paulina Rybczyńska.

WOPR przeprowadzi 12 szkoleń. W każdym może wziąć udział po 15 osób, także niepełnoletnich, o ile będą obecne z opiekunem prawnym. Każdy z biorących udział w spotkaniu otrzyma certyfikat uczestnictwa. Pierwsze szkolenie odbędzie się 23 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej MOSIR (ul. 17 Stycznia, budynek krytej pływalni). Zapisy przyjmuje WOPR pod nr. tel. 515  967238 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

– Na realizację zadania ciechanowski WOPR otrzymał dotację miasta w ramach konkursu ofert z zakresu ochrony i promocji zdrowia ciechanowian – dodaje rzeczniczka Ratusza.

red

Fot. UM Ciechanów