Będą wakacje z Terytorialsami

Po feriach zimowych przyszedł czas na wakacje z Terytorialsami.

W czasie ostatnich ferii zimowych szeregi Terytorialsów powiększyły się o ponad 700 żołnierzy, 40 proc. z nich to uczniowie i studenci, którzy deklarują, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia podstawowe odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej. Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych kierowana do tej grupy ochotników już w wakacje.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych osób, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta, ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji. W ubiegłym roku stosunek tej grupy ochotników do pozostałych był blisko dwukrotnie większy w pierwszym i trzecim kwartale, czyli w miesiącach ferii zimowych oraz wakacji, niż w kwartałach drugim i czwartym. W pierwszym kwartale 2018 r. studenci i uczniowie stanowili 21% wszystkich powołanych do służby, zaś w analogicznym okresie 2019 r. odsetek ten wzrósł do 40 proc.

Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu na początku 2019 roku brygady obrony terytorialnej zaproponowały ochotnikom projekt pod nazwą „Ferie z WOT”, czyli możliwości odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie międzysemestralnej przerwy zimowej. Projekt ten uruchomiło siedem brygad OT, a w czasie trwania w struktury formacji wstąpiło ponad 700 ochotników, 30 proc. z nich to uczniowie, co 9. ochotnik był natomiast studentem. W szkoleniach w czasie ferii wzięło też udział więcej niż zwykle nauczycieli. Przypomnijmy, że w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podczas zimowej przerwy w nauce, szkolenie odbyło ponad 60 osób, z czego prawie 50 proc. stanowiły osoby realizujące szkolenie w ramach projektu “Ferie w WOT”.

Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez konieczności rezygnowania z zajęć. Dodatkowym atutem dla młodych mieszkańców powiatu wołomińskiego, legionowskiego oraz dzielnic prawobrzeżnej Warszawy jest możliwość odbywania szkoleń blisko miejsca zamieszkania ponieważ swoją działalność rozpoczął 54. batalion stacjonujący w Zegrzu Południowym.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w dwunastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. W 5. MBOT projekt rozpocznie się 22 czerwca. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. MBOT w Ciechanowie

Fot. Archiwum 5. MBOT