Nie wierz, nie przelewaj, sprawdzaj…

– Nowe oszustwo internetowe, uważajcie na wiadomości, w których znajomy, znajoma, ktoś bliski prosi Cię o zrobienie szybkiego przelewu. W ubiegłym tygodniu dwóch znajomych ciechanowianki straciło kilka tysięcy złotych – ostrzega oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

W ubiegłym tygodniu na policję przyszła ciechanowianka, w imieniu której ktoś, na jednym z portali społecznościowych, wysyłał wiadomości do znajomych z prośbą o zrobienie szybkiego przelewu. – Wiadomość rozpoczynała się tak…głupio mi prosić ale czy dałbyś radę zrobić za mnie przelew ekspresowy? – relacjonuje kom. Bym.

Ciechanowska policja prowadzi postępowanie w sprawie włamania się na konto na jednym z portali społecznościowych i wykorzystania komunikatora internetowego do oszustwa. Przy jego pomocy została rozesłana wiadomość do osób z listy znajomych osoby zgłaszającej, z prośbą o wykonanie przelewu ekspresowego gdyż jej bank takich nie obsługuje. Dwóch znajomych zgłaszającej, odpowiadając na jej prośbę przelali pieniądze. Zgłaszająca dowiedziała się o całej sytuacji kilka godzin później.

-Na komunikatorach odbywasz prawdopodobnie kilka rozmów w ciągu jednego dnia. Właśnie dlatego oszuści znaleźli kolejny sposób, aby wyłudzać pieniądze. Zaczynają w bardzo prosty i niepozorny sposób… Prośbą o pomoc pieniężną. Dlatego jeśli taką otrzymasz, zachowaj ostrożność. Oszuści mogą Cię prosić o kod do przelewu, szybki przelew, użyją wszelkich podstępów aby wyłudzić nawet kilka tysięcy złotych, mogą to być też drobne kwoty – ostrzega rzeczniczka ciechanowskiej KPP.