Chciał pomóc kuzynowi – przez oszusta stracił tysiąc złotych

Ciechanowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych. Przestępcy włamują się na konta użytkowników portalu społecznościowego, podszywają pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę.

– W taki sposób 27-latek stracił 1000 zł. Myślał, że pomaga kuzynowi, który poprosił go o opłacenie przesyłki. Pamiętajmy, aby weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę – ostrzega oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

W minioną sobotę (15 lipca) do KPP w Ciechanowie zgłosił się 27-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Poinformował, że został oszukany przez osobę podszywającą się pod jego kuzyna. – Oszust za pośrednictwem komunikatora poprosił o przesłanie kodu systemu płatności mobilnych. Prośbę swą tłumaczył pilną potrzebą opłacenia przesyłki. 27-latek, przekonany, że koresponduje ze swoim kuzynem, wygenerował i przesłał dwa kody do płatności mobilnej na łączną kwotę 1000 złotych. Oszust, za pomocą uzyskanych kodów wypłacił pieniądze w bankomacie w Koszalinie – relacjonuje mł. asp. Magda Zarembska.

Policjanci ostrzegają!

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa, należy: stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto-zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS); weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy; nigdy nie kierować się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem; sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie); chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

red