Ciechanowscy policjanci pomogli osobom bezdomnym. Ty też nie bądź obojętny

Już kilkunastu bezdomnym pomogli ciechanowscy policjanci. Przebywanie na dworze w tak niskich temperaturach to śmiertelne zagrożenie.

– Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie – apeluje oficer prasowy KPP w Ciechanowie podkom. Ewa Brzezińska.

W ostatnią niedzielę w nocy (gdy temperatura na zewnątrz spadła do minus 16 stopni Celsjusza) ciechanowscy policjanci dwukrotnie udzielili pomocy osobom bezdomnym. Dwóch mężczyzn szukało schronienia przed zimnem na klatce schodowej. Policjanci przewieźli ich do ośrodka dla bezdomnych.

-Ludzkie życie i zdrowie jest zawsze priorytetem jeśli chodzi o działania policjantów. W zimie policjanci szczególnie zwracają uwagę na osoby, które mogą cierpieć z powodu niskich temperatur. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające w trudnych warunkach. Jeśli widzimy taką osobę, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Każde tego typu zgłoszenie będzie sprawdzane – informuje podkom. Ewa Brzezińska.

O pomoc dla takich osób zaapelował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. – W związku z koordynacją działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym i ubogim w nadchodzącym sezonie zimowym zwracam się do Państwa Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów Miast i Gmin z terenu Mazowsza z prośbą o podjęcie działań adresowanych do osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz osób starszych i ubogich. Proszę o podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapobieganie wypadkom zamarznięć oraz udzielanie wyczerpujących informacji umożliwiających uzyskanie pomocy i wsparcia w formie schronienia, odzieży i posiłku – zaapelował.

Na oficjalnej stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego znajdują się adresy ośrodków, w których bezdomni mogą znaleźć pomoc i schronienie. Najbliższe Ciechanowa i powiatu ciechanowskiego mieszczą się w: Turowie, gm. Czernice Borowe, Dreglinie, gm. Glinojeck, Gąsocinie, gm. Sońsk, Konarzewie – Sławkach i Garnowie Dużym, gm. Gołymin-Ośrodek, Miączynie Dużym, gm. Szreńsk.

Pełna lista tutaj z adresami schronisk, noclegowni i ogrzewalni udzielającymi tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych tutaj: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejestr-miejsc-udzielajacych-tymczasowego-schronienia-osobom-bezdomnym