Ciechanowska Rada Miasta podniosła podatki

Trzy razy 18 „za” i trzy razy 2 „przeciw”. Ciechanowska Rada Miasta na swej ostatniej sesji podniosła podatki: od nieruchomości, środków transportu i posiadanych psów.

„Za” zgodnie głosowali radni Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ciechanowskiej Wspólnoty Samorządowej. Przeciwko podwyżkom opowiedzieli się Krzysztof Łyziński i Zbigniew Kędzierski – rajcy Prawa i Sprawiedliwości.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=pd_dTlSZ88M’]

Głosowania poprzedziła gorąca dyskusja.

Tomasz Kałużyński (klub PSL) podkreślił, że państwo nakłada na samorządy coraz to nowe zadania do wykonania, nie wskazując źródeł ich finansowania. – Ta rosnąca liczba zadań blokuje samorządy, a oczekiwania społeczeństwa są coraz większe – mówił radny. – Władze samorządowe mają coraz mniejszy wpływ na kreowanie dochodów, a np. subwencja oświatowa nie pokrywa wydatków na oświatę.

Kałużyński zapewnił, że nie chce na siłę szukać usprawiedliwienia dla wzrostu podatków, ale taka jest po prostu rzeczywistość. Dodał, że w projektach uchwał brakuje mu stwierdzenia na co kwota uzyskana z podwyżek zostanie wydana i zaproponował przeznaczenie jej na wsparcie ciechanowskiego Szpitala lu badań w sprawie wirusa HCV.

Zdecydowanie zaatakował podwyżki Krzysztof Łyziński (klub PiS). – Znowu po raz kolejny sięgamy do kieszeni mieszkańców, by załatać dziurę w budżecie. Jest zasada, że jeśli jest kryzys, to nie sięgamy – mówił. – Nie znam sytuacji, w której miasto się rozwija po podniesieniu podatków. Niektórzy mówią, że te podwyżki są mało znaczące. Skoro tak, to po co je wprowadzać. Spadną przychody małych firm.

Radny Łyziński dodał, że jego zdaniem dofinansowanie budowy pętli miejskiej z „kieszeni” mieszkańców nie jest dobrym pomysłem. – Stoi sobie mieszkaniec ulicy Traugutta i myśli po co mi ta pętla miejska skoro ja stoję w błocie, a cała kasa idzie na budowę pętli – mówił.

dofinansowanie pętli miejskiej z kieszeni mieszkańców nie jest dobrym pomysłem – stoi sobie mieszkaniec Traugutta – drogi gruntowej – wody deszczowe zalewaja posesje

Krzysztof Łyziński stwierdził, że jego zdaniem mamy w Ciechanowie wzrost biedy. – Na moim osiedlu coraz więcej osób zbiera złom i butelki.

Radni koalicji bronili podwyżek. Zenon Stańczak: – Kto z nas lubi płacić podatki – pytał i sam sobie odpowiedział: chyba nikt. – Na tej sali możemy wszystko – oznajmił. – Możemy podatki obniżyć, ale co dalej? O inwestycjach możemy zapomnieć. Mieszkańcy też byliby chyba niezadowoleni, gdyby np. zabrakło pieniędzy na ogrzewanie szkół.

Zdaniem Adama Stępkowskiego (klub PO) podatki gwarantują rozwój miasta i „jak świat istnieje były płacone zawsze”. Jego kolega klubowy Leszek Ryms potwierdził, że podatki to rzecz niepopularna, ale podkreślił by porównać ciechanowskie podwyżki ze skalą podatkową w miastach ościennych, tam gdzie podatki są wyższe.

Zbigniew Kędzierski z opozycyjnego PiS-u pytał jaką kwotę miasto uzyska z podwyżki i na co te pieniądze zostaną przeznaczone.

Przewodniczący Rady Mariusz Stawicki (klub PO) powiedział, że nie ma chyba samorządowca, który z lekkim sercem podnosiłby podatki. Dodał, że argumenty radnego Łyzińskiego o pętli miejskiej są demagogiczne, bo inwestycja ta jest potrzebna wszystkim mieszkańcom.

Prezydent Waldemar Wardziński odpowiadając na kwestie poruszone w dyskusji stwierdził m.in. że słuchając radnego Łyzińskiego przypomniał mu się pewien kandydat na prezydenta Białegostoku, który swego czasu oznajmił, że chce „żeby nie było niczego”. – Odnoszę, że pan radny wpisuje się w ten schemat – powiedział prezydent. – Cokolwiek się nie zrobi, to zrobi się źle.

Prezydent stwierdził, że radni doskonale wiedzą z jakich elementów składają się miejskie dochody. – Głównie są to podatki i parapodatki – mówił. – Główną pozycją jest ok. 37 proc. od podatku PIT i w tym roku to jest ok. 33 – 34 mln zł.  Druga pozycja to podatek od nieruchomości – w 2012 r. będzie to ok. 21 mln zł.

Ten podatek, zdaniem prezydenta, nie dotyka biednych. – Biedni nie mają domów, nieruchomości, fabryk i podatku nie płacą. Dlatego nie można szafować takimi populistycznymi hasłami. Płaci ten, kto ma od czego płacić – stwierdził prezydent. Dodał, że wzrost podatków nie jest zbyt duży. – Można krzyczeć, że źli radni i zły prezydent chcą ludzi ograbić. Dzisiaj pan mówił [to do radnego Łyzińskiego – red.], że ulicę Traugutta trzeba budować. A ja się pytam panie radny: za co?

Prezydent oznajmił, że podwyżka podatków da miastu ok. 1,2 mln zł, tymczasem tylko do oświaty samorząd musi dołożyć ok. 17 mln zł.

a

NOWE STAWKI – ze strony www.umciechanow.pl

Od 1 stycznia 2013r. przedsiębiorcy zapłacą 20,50 zł (o 1,52 zł więcej niż dotychczas) za 1 m kw. powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 0,71 zł (wzrost o 5 groszy) za 1m kw. gruntów zajętych pod tę działalność.
Dla budynków mieszkalnych podatek został wyliczony na 0,66 zł za metr kw. (wzrost o 5 gr), podatek od tzw. pozostałych gruntów (przydomowe ogródki itp.) wyniesie 0,31 zł za 1 m kw. (o 2 gr więcej). Właściciele psów w 2013 r. zapłacą roczną opłatę od posiadania jednego czworonoga w wysokości 48 zł (w tym roku 44 zł) i 24 zł za każdego następnego.