Drogowy recydywista: najpierw tysiąc, teraz dwa tysiące

– We wrześniu ubiegłego roku obostrzeniom uległy kary za popełnienie wybranych rodzajów wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W warunkach tzw. „recydywy wykroczeniowej” w miniony piątek został ukarany mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który po raz kolejny przekroczył dozwoloną prędkość. Będzie musiał teraz zapłacić mandat w kwocie 2000 zł – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

W miniony piątek (7 kwietnia) policjanci z ciechanowskiej drogówki zatrzymali w Ciechanowie na Alei Niepodległości 56-letniego kierowcę skody jadącego 98 km na godzinę w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. –  Po sprawdzeniu kierowcy w systemach policyjnych okazało się, że miesiąc wcześniej mężczyzna popełnił już podobne wykroczenie polegające na znacznym przekroczeniu prędkości. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, który w ciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie podlegające zasadom recydywy zostanie ukarany podwójną kwotą mandatu. W tym przypadku 56-latek został ukarany mandatem w kwocie 2000 zł , a na jego konto dopisanych zostało 11 pkt karnych – informuje pani rzecznik.

Policjanci przypominają, że do grupy wykroczeń z tzw. „recydywy” zaliczają się wykroczenia dotyczące przekroczenia prędkości powyższej 30 km na godzinę, wyprzedzania, omijania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, jazda wzdłuż po chodniku, wykroczenia dotyczące naruszeń zakazu wyprzedzania oraz wykroczenia dotyczące nieprawidłowego wjazdu na przejazd kolejowy lub tramwajowy. Okres, który przyjmowany jest za „recydywę” to dwa lata od daty opłacenia mandatu karnego lub uprawomocnienia się wyroku sądu.

red