Są pieniądze na naprawę dachu zabytkowego kościoła w Gołyminie – Ośrodku

Dwie parafie z powiatu ciechanowskiego: pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie – Ośrodku i pw. św. Zygmunta w Kraszewie – otrzymają dofinansowanie na remonty z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”.

Parafia z Gołymina-Ośrodka otrzyma 592 tys. zł na naprawę dachu i stropu gotyckiego, XV-wiecznego kościoła, uszkodzonych w lutym ubiegłego roku przez szalejący nad Polską orkan „Eunice”. Wiatr zerwał wtedy ponad 200 mkw dachu kościoła, a ponad 300 mkw uszkodził. Dach częściowo zabezpieczono przykrywając folią i przywiązując linami, żeby uchronić wnętrze świątyni przed opadami.

W akcji ratowniczej brał, jako strażak OSP, udział wójt gminy Gołymin-Ośrodek Adam Piotr Budek (na ostatnim zdjęciu z księdzem proboszczem). – Ja byłem akurat na poddaszu, pod tą blachą i gdyby nie ja i koledzy ze straży go nie trzymaliśmy rękoma od środka, on by po prostu odfrunął. Jak się chwilowo uspokoił wiatr, to przystąpiliśmy do przywiązania linkami – relacjonował nam.

Parafii pw. św. Zygmunta w Kraszewie (gm. Ojrzeń) przyznano 52 tys. zł na remont wschodniej ściany XVII-wiecznego kościoła i konserwację pokrycia dachu – III etap.

534 projekty dotyczące remontu, konserwacji i zabezpieczeń zabytków w całej Polsce otrzymało dofinansowanie w ramach rozstrzygniętego dziś I naboru programu MKiDN „Ochrona zabytków”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdysponowało kwotę 164 mln zł. Wnioskodawcy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą złożyć odwołanie do 16 kwietnia. Jednocześnie w programie prowadzony jest II nabór wniosków, w związku z czym ostateczny budżet na ochronę zabytków będzie znacząco wyższy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także https://www.ciechtivi.pl/po-wichurze-w-golyminie-osrodku/

Red

Fot. Archiwum