Fajerwerki? Zachowaj ostrożność!

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku.

Corocznie w sylwestrową noc dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet do wypadków śmiertelnych. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz niewłaściwe użytkowanie fajerwerków.

Podczas kupowania fajerwerków – zwróć uwagę, aby:

  1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  2. Elementy składowe były dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  4. Podana jest nazwa producenta.
  5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Stosuj zasady bezpieczeństwa:

  1. Przeczytaj instrukcję używania fajerwerków i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Sprawdź polski atest.
  2. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
  3. Zachowaj bezpieczną odległość – wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz.
  4. Nie odpalaj ich z okien, tarasów czy balkonów, możesz to robić wyłącznie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych.
  5. Zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

ZACHOWAJ ROZSĄDEK!

Więcej informacji oraz materiałów edukacyjnych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa/fajerwerki

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie życzy bezpiecznego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku!

Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie

Grafika: Joanna Kadej – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.