Kolejna przysięga wojskowa w Ciechanowie

Stu kolejnych żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę 14 czerwca przysięgę wojskową w koszarach przy ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie. Uroczystość rozpocznie się o o godz. 13., natomiast już od godz. 11. Terytorialsi zapraszają na Dzień Otwartych Koszar.

-Przysięgający żołnierze, wstąpili do służby 30 marca. Obecnie odbywają szkolenie podstawowe – ogólnowojskowe, poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty, uczą się udzielania pierwszej pomocy a także bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna”, której celem jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, stopnia przygotowania do wykonywania zadań bojowych, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej, żołnierzy, a także sprawdzenie przygotowania każdego żołnierza do samodzielnej realizacji zadań zabezpieczenia bojowego w terenie -relacjonuje rzeczniczka 5. Brygady Aneta Szczepaniak.

Materiał WOT

-Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych czterech batalionów. Terytorialsi pochodzący powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego oraz płońskiego, będą służyli w 51. batalionie lub w samodzielnych pododdziałach w Ciechanowie. Do 52. batalionu w Komorowie trafią żołnierze z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Batalion ten liczy już prawie 300 Terytorialsów. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w najliczniejszym – 53. siedleckim batalionie, gdzie służbę pełni blisko 500 Terytorialsów, Warszawiacy oraz ochotnicy z powiatu legionowskiego i wołomińskiego zasilą szeregi 54. blp z Zegrza Płd – wylicza Aneta Szczepaniak.

Złożenie przysięgi to także przepustka do dalszych etapów szkolenia żołnierza WOT, które potrwa trzy lata. – Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają coraz więcej ochotników. Terytorialna służba wojskowa kusi młodych ludzi możliwością dofinansowania studiów, poszerzenia swoich kwalifikacji poprzez korzystanie z darmowych kursów i szkoleń, nie tylko typowo wojskowych ale także takich, które przydadzą się w życiu cywilnym, jak np. kursy płetwonurków, operatorów silników poza burtowych czy pił spalinowych a także wielu kursów specjalistycznych przeznaczonych dla personelu medycznego. Kolejnym atutem jest możliwość połączenia dotychczasowego życia, pracy czy nauki z służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają nie tylko amatorów militariów i patriotów, wielu postanawia wstąpić w szeregi WOT z czystej ciekawości, chcą sprawdzić swoją kondycję, wytrzymałość psychiczną i fizyczną – zachęca rzeczniczka 5. Brygady.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 18,5 tys. żołnierzy, z czego ponad 1,6 tys. stanowią żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. Archiwum 5. MBOT