Mazowieccy strażacy podsumowali skutki poniedziałkowej wichury

Wczoraj, 17 stycznia, w wyniku przechodzącego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się z północy na południe Polski, straż pożarna interweniowała 5 640 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województwa mazowieckiego 1 296, co stanowi 22,98% wszystkich akcji ratowniczych w kraju.

– Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie grodziskim – 172, powiecie piaseczyńskim – 131, w Warszawie – 108 oraz w powiecie wołomińskim – 79 – poinformowała dzisiaj Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Przejście burzy śnieżnej w Kraszewie, gm. Ojrzeń, pow. ciechanowski.

Nagranie Edwarda Soleckiego

Wybrane zdarzenia, w których brali udział mazowieccy strażacy w dniu 17 stycznia 2022 r.

 1. Przasnysz:
 • m. Olszewiec zerwany dach budynku gospodarczego uderzył w słup energetyczny.
 1. Ostrołęka:
 • m. Wykrot, gm. Myszyniec, strażacy usuwali powalony maszt internetowy z dachu budynku szkoły podstawowej. W działaniach uczestniczyła m. in. grupa wysokościowa „OSTROŁĘKA 7”.
 1. Sochaczew:
 • m. Sochaczew, ul. Staszica – częściowo zerwana połać dachowa z hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Sochaczewie. Dzieci zostały ewakuowane z hali chwilę przed uderzeniem wiatru.
 • m. Czerwonka Wieś, gm. Sochaczew – zniszczony budynek gospodarczy, na budynku zerwany dach razem ze stropem, uszkodzony szczyt budynku.
 1. Mława:
 • m. Mława, zerwany dach z hali magazynowej – uszkodził zaparkowane  samochody osobowe oraz naczepę samochodową.
 1. Ostrów Mazowiecka:
 • m. Ostrów Mazowiecka, zerwany dach na budynku mieszkalnym parterowym murowanym (uszkodzeniu uległa ściana szczytowa budynku oraz blacha wraz z więźbą dachową, które przemieściły się na posesję, uszkadzając samochód, jak również na ogrodzenie z sąsiednią posesją, uszkadzając przęsła ogrodzenia).
 1. Piaseczno:
 • m. Mysiadło, doszło do całkowitego zerwania poszycia dachowego z budynku garażu wolnostojącego. Poszycie dachu z garażu spadło na podwórko właściciela posesji, natomiast kilka części dachu (blacha) zawiesiła się na pobliskich drzewach nad drogą. 
 1. Mińsk Mazowiecki:
 • m. Mińsk Mazowiecki, w wyniku silnego wiatru zostało zerwane pokrycie dachu z budynku Pałacu, w którym znajduje się Miejski Dom Kultury. W wyniku zdarzenia uszkodzone zostało około 50 m2 blachy na dachu.
 1. Wyszków:
 • trasa S8, na skutek podmuchu silnego wiatru wywrócony został samochód ciężarowy z naczepą nie przewożący żadnego ładunku. Brak osób poszkodowanych. Na skutek wywrócenia w pojeździe doszło do uszkodzenia przewodów paliwowych oraz zbiornika, co wymagało przepompowania paliwa. Na czas stawiania pojazdu na koła i uprzątnięciu go z jezdni, ruch na trasie S8 w kierunku Warszawy był całkowicie zablokowany, a Policja zorganizowała objazd.
 1. Warszawa:
 • ul. Puławska – w wyniku silnego podmuchu wiatru na samochód osobowy wywrócił się samochód ciężarowy z naczepą.

Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, na podstawie danych ze Stanowiska Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Fot. KW PSP