Obchody 73. rocznicy śmierci “Roja” i “Mazura”

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uczciła 73. rocznicę śmierci swojego patrona – ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” i jego podkomendnego ppor. Bronisława Gniazdowskiego, ps. “Mazur”.

Dwaj partyzanci Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zginęli w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. w Szyszkach, w powiecie pułtuskim w walce z przeważającymi siłami obławy funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Miejsca ich pochówku do dzisiaj nie odnaleziono.

Przed Mszą św. w kościele parafialnym w Szyszkach prelekcję wygłosił historyk, dr Krzysztof Kacprzak.

O bohaterskich partyzantach mówił w kazaniu ks. Arkadiusz Sikorski, kapelan 51. Batalionu Lekkiej Piechoty 5. MBOT z Ciechanowa.

Hołd “Rojowi” i “Mazurowi” oddano przy pomniku w Szyszkach, niedaleko miejsca ich śmierci.

W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych partyzantów. – Pamięć o patronie 5MBOT uczczono również na sportowo. W sobotni poranek żołnierze wszystkich batalionów Brygady, samodzielnych kompanii, Dowództwa i Sztabu wystartowali spod bram ciechanowskich koszar w „Sztafecie Roja”. Trasa podobnie jak w roku ubiegłym, prowadziła do Szyszek – miejsca pamięci “Roja” i “Mazura” – informuje rzeczniczka Brygady kpr. Elżbieta Obrębska.

red

Fot. Marek Szyperski