Oczy zamknięte, czyli podróż w głąb tanga

Pogoda nas nie rozpieszcza, więc może by tak w nadchodzący weekend wybrać się do Warszawy na fotograficzno-taneczną ucztę, czyli wystawę fotografii Marty Kossakowskiej: Oczy zamknięte/Podróż w głąb tanga.

Sobotni (11 maja, 18.30) wernisaż wystawy fascynujących fotografii odbędzie się w “Nowym Świecie Muzyki” – Nowy Świat 63. Czeka nas wieczór pełen ciepła, magii i emocji, którego bohaterami będą Marta Kossakowska i jej niezwykły talent oraz tango.


BARBARA BRATH Kurator wystawy, Slovenská výtvarná únia, Bratysława: – Marta Kossakowska to urodzona w 1983 r. polska artystka mieszkająca w Amsterdamie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. Fotografią zajmuje się od 8 lat, czyli od początku jej doświadczenia z tangiem argentyńskim.
Prace Marty to nie tylko dokumentacja międzynarodowych festiwali i maratonów tanga, na które regularnie jest zapraszana jako fotograf, lecz przed wszystkim próba uchwycenia istoty tego tańca. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez lata tańczenia tanga, w swoich fotografiach potrafi oddać klimat i społeczny aspekt milongi (wieczór taneczny z tangiem) w wyjątkowo interesujący sposób. Skupia się przede wszystkim na atmosferze. Z jednej strony widzimy ciała tancerzy (objęcie, wyraz twarzy, kroki, delikatny szelest kobiecych sukienek i sporadyczny stukot obcasów), z drugiej zaś odkrywa się przed nami dynamika tańca i wewnętrzny spokój i skupienie tańczących.

Marta pokazuje euforię tańca na dużej sali i dramatyzm objęcia, ale zerka też dyskretnie na tę „ciemniejszą“ stronę – zmęczenie, może nawet rozczarowanie, zadumę par i pojedynczych osób.

Celem autorki nie jest dokumentowanie tego, co dzieje się na parkiecie. Znacznie bardziej interesuje ją, co dzieje się w duszach tancerzy, ich emocje, inspiracje, wewnętrzny świat ich tanga, doświadczenia, rozczarowania, oczekiwania i bolesna tęsknota za objęciem, które przyciągnęły ich do tanga. Jej fotografie zabierają w podróż wielkiej skali do detalu i z powrotem. Czasem wraz z nią zerkamy intymnie przez dziurkę od klucza, a czasem wręcz przeciwnie, jesteśmy częścią zafascynowanego tłumu, który dał się ponieść magii tanga. Marta jest w stanie przetłumaczyć emocje na statyczną materię fotografii, pokazać zarówno ich ekstrawertyczną, jak i intymną stronę.

Zdjęcia Marty Kossakowskiej łączą w sobie wartość dokumentatorską, wizję profesjonalnej artystki z wykształceniem akademickim oraz wejrzenie w psychikę tancerzy, dla których tango jest dopełnieniem ich samych i którzy postrzegają je jako odzwierciedlenie ich własnego życia. Autorka spontanicznie i szczerze dzieli się tym, co dzieje się na parkiecie, „za kulisami“ i w duszach. Przez jej otwarte oczy zerkamy na zamknięte oczy tancerzy.

Wystawa zorganizowana przez Fundację Promocji Kultury El Abrazo we współpracy z galerią Slovenská výtvarná únia z Bratysławy oraz Nowym Światem Muzyki. Wystawa została objęta honorowym patronatem Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.