Od zmierzchu do świtu: odblaski

Od 31 sierpnia, po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy, poruszający się od zmierzchu do świtu drogą poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe.

Wcześniej taki obowiązek miały dzieci młodsze niż 15-letnie. Teraz osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 zł.

Przypominamy akcję Leszka Goździewskiego, ówczesnego rzecznika ciechanowskiej policji, który już dwa lata temu apelował o noszenie po zmierzchu elementów odblaskowych.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=wsX06UE_TPU’]

Statystyka 2013 w…

A rzeczniczka ciechanowskiej komendy policji sierż. sztab. Jolanta Bym przekazała nam statystyka wypadków spowodowanych w naszym kraju przez pieszych w 2013 r.: Najwięcej wypadków piesi spowodowali w miesiącach: grudzień (366 wypadków, 78 zabitychi 294 ranne), październik (361 wypadków, 76 zabitych, 298 rannych) i listopad (343 wypadki, 72 zabite, 277 rannych). Jako jeden z czynników wpływających na taki rozkład wypadków uznać można złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch, wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków.