Polacy z zagranicy spotkali się nad Narwią

Prawie 400 delegatów z kilkudziesięciu państw (m.in. z Australii, Niemiec, USA, Kanady, Litwy, Ukrainy) spotkało się w Domu Polonii w Pułtusku w trzecim, ostatnim dniu VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Gościem Zjazdu był minister – szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.- Zjazd jest bardzo owocny. Odnotowałem te wszystkie sprawy, których adresatem jest polski rząd i polski parlament po to abyśmy mogliśmy te postulaty i oczekiwania przynajmniej w jakiejś części zaspokoić – powiedział.

O działaczach polonijnych

– Bardzo się cieszę, że tyle osób zajmujących się społecznie podtrzymaniem polskości, zachowaniem polskiego języka, świadomości historycznej, świadomości swoich korzeni, jest tak zaangażowanych w środowiskach polonijnych, to świadczy o tym, że ta łączność z Polską jest bardzo duża i dobrze by było, żeby ona nie słabła, żeby ona się wzmacniała. Myślę, że duma z Polski powinna być podstawą do takiej łączności i do częstych kontaktów – stwierdził minister Kowalczyk.

O dobrym imieniu Polski

– Bardzo ważna jest troska o dobre imię Polski na świecie. Myślę, że jest to moment ważny, bo jeszcze dwa lata temu Polska była różnie postrzegana, jako ksenofobiczna, zamykająca się na obcych, różne oszczerstwa czasami wobec Polaków padały. Myślę, że to jak Polacy przyjęli obywateli Ukrainy, to co pokazaliśmy w Polsce, że przyjechało do nas ok. 5 milionów obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Daliśmy im prawa takie jakie mają obywatele polscy: do pracy, do pomocy społecznej. To pokazuje, że Polska jako chyba jedyny kraj przyjmujący tak wielu uchodźców nie zbudowała żadnych obozów. Powinniśmy ten moment dobrze wykorzystać. To jest nasz czas na świecie, byśmy pokazali Polskę z tak znakomitej strony jaka została udowodniona poprzez przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy – powiedział minister.

Zadbać o młode pokolenie

– Bardzo się cieszę z pomysłu zorganizowania zjazdu młodzieży polonijnej. To może spowodować przeniesienie zainteresowania polskością na młode pokolenie. Mam nadzieję, że to dojdzie do skutku, a polski rząd będzie wspierał organizację tego zjazdu – dodał przedstawiciel rządu.

Minister Kowalczyk podkreślił także, że bardzo ważnymi celami dla środowisk polonijnych jest oświata (nauka języka polskiego, historii, wsparcie podręcznikowe, metodyczne). kontakty między przedsiębiorcami, sport – jako ważny aspekt krzewienia i wzmacniania polskości. Zapowiedział, że polski rząd będzie wspierał te działania.

Obrady zjazdu zakończyły się przyjęciem siedmiu postulatów, m.in. o zapisaniu roli i znaczenia Polonii w polskiej Konstytucji, możliwości wyborów korespondencyjnych za granicą, podejmowanie decyzji dotyczących Polonii i Polaków za granicą poza podziałami politycznymi, zorganizowania w przyszłym roku zjazdu młodzieży polonijnej. Uczestnicy zjazdu wyrazili ubolewanie z powodu niezrekompensowania Polsce strat poniesionych podczas II wojny światowej. Podjęli dwie rezolucje: w sprawie uczczenia Zbrodni Wołyńskiej i protestującą przeciwko prześladowaniu polskich działaczy w Rosji i na Białorusi.

red

Fot. Marek Szyperski