Ponad 5 tys. chorych na grypę w powiecie ciechanowskim

Nie lekceważmy grypy – apeluje ciechanowski Sanepid. – Może powodować groźne dla zdrowia następstwa wymagające leczenia szpitalnego, a nawet może stanowić zagrożenie życia.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=AdpTQeQrihw’]

W grudniu 2012 r. w powiecie ciechanowskim na grypę zachorowało 3 tys. 161 osób, w styczniu tego roku liczba chorych wyniosła już 5 tys. 336 osób. – Trzy osoby z powodu powikłań zostały skierowane do szpitala – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie Wiesława Krawczyk.

Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Szczególnie niebezpieczne są zachorowania na grypę. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od listopada do marca. Szczyt zachorowań obserwuje się pomiędzy styczniem a marcem. Tylko w okresie od 16 do 22 stycznia w Polsce zarejestrowano 209 tys. 903 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Od 1 września do 22 stycznia zarejestrowano również 52 zgony osób zakażonych wirusami grypy.

* Jak się nie dać wirusowi?

Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową (kichanie, kaszel) oraz poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych osób zakażonych (znajdującymi się na dłoniach lub powierzchniach w otoczeniu chorego).

Główne objawy grypy: gwałtowny początek, wysoka gorączka, bardzo złe ogólne samopoczucie, dreszcze, silne bóle mięśniowo-stawowe, kaszel oraz nie zawsze: ból gardła, katar, wymioty, biegunka.

Zapobieganie polega przede wszystkim na:

  • częstym i dokładnym myciu rąk ciepłą wodą i mydłem
  • zasłanianiu ust i nosa chusteczką higieniczną podczas kichania i kaszlu; chusteczkę po  jednorazowym użyciu należy wyrzucić do kosza
  • unikaniu dotykania rękoma oczu, nosa, ust
  • ograniczaniu bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy grypopodobne
  • unikaniu podawania rąk, całowania się przy powitaniu
  • odpowiednim ubieraniu się (noszeniu nakrycia głowy, ciepłego i nieprzemakalnego obuwia, nie przegrzewaniu się)
  • częstym wietrzeniu pomieszczeń

UWAGA!

Grypy nie należy lekceważyć; często występują groźne dla zdrowia powikłania.
W przypadku wystąpienia objawów grypowych należy skontaktować się z lekarzem, pozostać       w domu i zastosować się ściśle do zaleceń lekarza.