Internetowy spór o kierunkowskaz

Na jednym z lokalnych, internetowych forów trwa spór o to, czy kierowca jadący ul. 3 Maja w Ciechanowie (od strony mostu) i skręcający w lewo, w kierunku pl. Kościuszki powinien włączać kierunkowskaz. – Powinien – mówi Krzysztof Rybczyński z WORD Ciechanów.

Opinie w burzliwej, momentami, dyskusji były podzielone:

nie trzeba:dla mnie jest jasne że jadąc tak (od 3 maja w stronę placu kościuszki nie trzeba używać lewego kierunkowskazu”; “Znajdujesz się na głównej jadąc w stronę placu Kościuszki i nie musisz używać kierunkowskazu. W zasadzie włączając kierunkowskaz postępujesz niezgodnie z przepisami i ogłupiasz znających się na przepisach. Jednak ja z ostrożności przyznam kierunkowskaz włączam i tak jest rozsądniej mimo, że na bakier z przepisami…” ;

trzeba: To jest skrzyżowanie, a jeśli na omawianym skrzyżowaniu jedziemy prosto (w stronę szkoły) nie włączamy kierunkowskazu ponieważ nie zmieniamy kierunku jazdy, kierujemy się w stronę Placu Kościuszki – włączamy kierunkowskaz”; “Przepisy mówią nie tylko o zmianie pasa ruchu, ale także o zamiarze zmiany kierunku jazdy. Jadąc ul 3. Maja wyraźnie skręcamy w lewo i mamy obowiązek to sygnalizować.”.

A co na to fachowiec? Zapytaliśmy kierownika wydziału szkolenia i bezpieczeństwa ruchu drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie Krzysztofa Rybczyńskiego.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=KErH-vkKwEk’]