Potwierdzenie danych z ZUS będzie prostsze

Kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców w ZUS. Od teraz samodzielnie mogą tworzyć dokumenty zawierające potwierdzenie danych z konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej trzeba było składać stosowny wniosek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza samoobsługę na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pozwala to na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek. Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne – wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

– Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – podsumowuje wprowadzenie nowych e-usług prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: – Na bieżąco analizujemy oczekiwania naszych klientów i staramy się wychodzić im naprzeciw.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online. Wystarczy, że wejdzie na stronę http://www.zus.pl i skorzysta ze specjalnej wyszukiwarki udostępnionej przez ZUS.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy ZUS wprowadzi także nowy, bardziej przyjazny, kreator do wystawiania e-zwolnień.

Nie masz profilu? Warto go założyć i dołączyć do grona ponad 3 milionów użytkowników PUE. Wejdź na http://www.pue.zus.pl i dowiedz się więcej.

Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego