Świnie wolne od wirusa

Dobra wiadomość dla rolników, a zwłaszcza hodowców trzody chlewnej z obszaru wokół ogniska ASF w Gumowie w gminie Ciechanów – powiatowy lekarz weterynarii wystąpi do wojewody mazowieckiego o zniesienie zakazu sprzedaży świń i płodów rolnych.

Wniosek będzie dotyczył gospodarstw położonych w promieniu 10 km od ogniska w Gumowie. Powiatowy lekarz weterynarii Mariusz Dobosz może z nim wystąpić, bo badania próbek krwi pobranych od świń hodowanych w tym obszarze dały wynik ujemny – nie stwierdzono obecności wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Przebadano 6 tysięcy świń w 68 gospodarstwach.

Przypomnijmy, że od 30 sierpnia do 28 września hodowcy będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich objętych Afrykańskim Pomorem Świń.

Do tej pory na Mazowszu ogniska ASF wystąpiły w 9 gospodarstwach na terenie 6 powiatów: garwolińskiego, mińskiego, sokołowskiego, ciechanowskiego, kozienickiego i płońskiego. W tym roku zanotowano na Mazowszu 805 przypadków ASF u dzików .

Fot. pixabay.com