“Powiat Ciechanów w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych”

Niezwykle ważną konferencję naukową “Powiat Ciechanów w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” zorganizowały 9 stycznia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Z wygłoszonych referatów dowiedzieliśmy się m.in. o działalności podziemia niepodległościowego w powiecie ciechanowskim po 1945 r. (Krzysztof Kacprzak), historii obozu przejściowego NKWD w Ciechanowie (Jacek Pawłowicz), sylwetkach miejscowych funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki i jej struktura (Mariusz Bechta); sytuacji Kościoła Katolickiego w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych w powiecie ciechanowskim  (rektor PWSZ Leszek Zygner), działalności PSL w powiecie ciechanowskim (Mariusz Żuławnik), działalności PPR-PZPR w powiecie ciechanowskim (Waldemar Brenda), stratach osobowych powiatu ciechanowskiego w latach 1944-1956 (Kazimierz Krajewski).

Odsłonięto także wystawę “W objęciach Wielkiego Brata – Sowieci w Polsce 1944- 1993” przygotowaną przez warszawski oddział IPN.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=RPonGGa0zPw’]Plonem konferencji będzie kompleksowa monografia pierwszej dekady rządów komunistycznych w powiecie ciechanowskim, która ma ukazać się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Dodatkowym punktem programu był referat Janusza Witczaka o błędach w upamiętnianiu ciechanowskich ofiar niemieckich okupantów.

a