Raja – pies na bomby

Asp. Piotr Bonisławski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie i jego nowa, służbowa partnerka Raja rozpoczęli w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach kurs specjalistyczny dla przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Raja to służbowe imię suczki owczarka niemieckiego, która co najmniej do 9. roku życia będzie służyła w Policji. Tyle lat mają psy, które mogą odejść na psią emeryturę. Mogą, ale nie muszą. Wszystko zależy od stanu zdrowia i kondycji czworonoga, o które musi zadbać każdy przewodnik.

– Oprócz wykonywania codziennych obowiązków służbowych, przewodnik psa służbowego ma również obowiązki względem swojego partnera lub partnerki, a mianowicie troszczyć się o dobrostan zwierzęcia: zdrowie, higienę, odpowiednio zbilansowane pożywienie, wszelkie zabiegi profilaktyczne i weterynaryjne, a także dobre samopoczucie. Dla asp. Piotra Bonisławskiego taki obowiązek to żadna nowość. Jest już przewodnikiem jednego owczarka o nazwie służbowej JOWINA do wyszukiwania zapachów narkotyków, a prywatnie właścicielem psa – także owczarka – informuje asp. Edyta Sułkowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. – Tresura psów służbowych oparta jest na wyrabianiu odruchów warunkowych, czyli wyuczonych czynności organizmu, które uruchamiają się pod wpływem bodźca w określonych sytuacjach. Podczas kursu specjalistycznego RAJA nauczy się wyszukiwać i precyzyjnie zaznaczać obecność materiałów wybuchowych ukrytych w bagażach, pojazdach i budynkach, a po powrocie do jednostki będzie umiała rozpoznawać zapach składu chemicznego każdego materiału wybuchowego. Będzie też sprawdzała miejsca, w których mają przebywać najważniejsze osobistości z kraju i zza granicy. Tymczasem przed nią i przed przewodnikiem kilkumiesięczne szkolenie.

red
Fot. KPP Ciechanów