Rowerowy “Rajd dla Niepodległej”

Ok. stu osób: dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w rowerowym “Rajdzie dla Niepodległej” zorganizowanym przez Akcję Katolicką parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze i parafii pw. św. Gotarda w Pałukach.

Trasa rajdu, który był elementem projektu “Nasze drogi do Niepodległości” (organizatorzy uzyskali grant z Cedrobu), biegła z Opinogóry przez Pałuki, Kołaczkowo, Długołękę – z powrotem do Opinogóry.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=u_MQZEmJLSU[/embedyt]

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=znnbEn2e0mw[/embedyt]

 

KOMENTARZ:

– Walka i drogi do niepodległości to nie tylko wielkie nazwiska Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Witosa, Korfantego czy Hallera, to rzesze bezimiennych lokalnych bohaterów, którzy walczyli o niepodległość nie tylko na polach bitewnych, ale poprzez dbałość o zachowanie języka, kultury, obyczajów, naukę literatury i historii Polski, walczyli o utrzymanie polskości. W projekcie realizowanym przez AK z Opinogóry i Pałuk, pokazywane jest to w wymiarze lokalnym na przykładzie historii, miejsc i ludzi z gminy Opinogóra. Bo gmina Opinogóra to nie tylko Zygmunt Krasiński i sama Opinogóra, to 32 wsie o ciekawej historii i ludziach, którzy wpisali się w karty historii lokalnej – Poprzez tą inicjatywę przybliżającą historię lokalną, organizatorzy chcą wzbudzić poczucie dumy zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, przypomnieć że pochodzą z miejscowości o ciekawej historii, że ich rodziny i przodkowie mieli swój wkład w budowanie Niepodległej Polski.

Joanna Potocka-Rak, była wicedyrektor Muzeum Romantyzmu, dziś I zastępca prezydenta Ciechanowa, a w „cywilu” mieszkanka gminy Opinogóra, jedna z inicjatorek projektu.