Sprzedała leżak i straciła 10 tys. zł

Mieszkanka powiatu ciechanowskiego została oszukana podczas sprzedaży leżaka dziecięcego za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych. – Aby otrzymać pieniądze kliknęła w „link do otrzymania zapłaty”. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do jej konta bankowego. Kobieta straciła łącznie 10 tys. zł. Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas internetowych transakcji! – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

Ciechanowscy policjanci o oszustwie zostali poinformowani wczoraj. 33-letnia letnia mieszkanka Ciechanowa wystawiła za pośrednictwem elektronicznej platformy sprzedażowej leżak dziecięcy. Po chwili otrzymała wiadomość, że przedmiot został sprzedany. Aby otrzymać płatność za towar kobieta musiała kliknąć w przesłany link. 33-latka postępowała zgodnie z instrukcjami. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do jej konta bankowego.

– Gdy kobieta próbowała zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku otrzymała informację, że jej rachunek bankowy został zablokowany. Podczas rozmowy z pracownikiem banku 33-latka dowiedziała się, że ktoś przy użyciu kodu systemu płatności mobilnych wypłacił z jej konta 5 tys. zł, a następnie zrobił przelew na inny rachunek pieniędzy w kwocie 5 tys. zł. W ten sposób kobieta straciła łącznie ponad 10 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzą ciechanowscy policjanci – informuje pani rzecznik.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas internetowych transakcji. Pamiętajmy, aby: nigdy nie wchodzić w przesłane linki; nie instalować nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługiwana jest bankowość internetowa; nie udostępniać danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową; nigdy nie podawać haseł, PiN-ów, ani kodów dostępu; czytać uważnie sms-y autoryzacyjne z aplikacji mobilnej ze swojego banku.

– Jeżeli staniesz się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie poinformuj Policję – radzi mł. asp. Magda Zarembska.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne