Na przełomie maja i czerwca odbędzie się pierwsze w tym roku miodobranie w miejskiej pasiece znajdującej się na dachu ciechanowskiego ratusza.
Dzisiaj – 20 maja – obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. – W Ciechanowie na dachu ratusza mieszka ich około 350 tys. Pasieka, która powstała z inicjatywy prezydenta miasta, funkcjonuje od 2018 roku. Pomysł ma służyć przede wszystkim ochronie środowiska oraz zwracać uwagę na problem wymierania pszczół. Ma również znaczenie edukacyjne – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.
Po zimowej przerwie pszczoły zaczęły już intensywne wiosenne prace. Zimowanie pszczół w ulach na ratuszu przebiegło pomyślnie, wszystkie rodziny przeżyły. Pierwsze miodobranie z 5 uli w tym sezonie planowane jest na przełom maja i czerwca. Miód z ratuszowej pasieki przelewany jest do słoiczków i wykorzystywany jako gadżet promocyjny miasta – urząd rozdaje słoiczki z miodem podczas miejskich wydarzeń. W ubiegłym roku odbyły się trzy miodobrania, w czasie których zebrano w sumie około 150 kg miodu. Wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon będzie równie udany, ale to ostatecznie zależeć będzie od pogody. Ule zamontowane są na ratuszu, na utworzonym tam zielonym dachu o powierzchni 30 m².
-Miasto tworzy też enklawy dla pszczół, kładąc szczególny nacisk na rodzaj stosowanych nasadzeń. W pierwszej kolejności wybierane są rośliny miododajne, którymi obsadzane są ronda i rabaty w parkach i skwerach. W 2018 roku na błoniach zamkowych została utworzona pierwsza w mieście łąka kwietna. Jesienią ubiegłego roku w parku miejskim na Jeziorku utworzone zostały kolejne dwie łąki kwietne, które pierwszy raz zakwitną w tym roku. W ramach Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku realizowany jest projekt „Kwiecisty Ciechanów”. To projekt zakładający założenie łąk kwietnych na terenie działek miejskich. Powstaną one przy ul. Armii Krajowej i ul. Mleczarskiej – relacjonuje rzeczniczka. – W tym roku miasto zamontowało też kolejne domki dla owadów. Zostały zainstalowane na terenie nowego miejskiego parku na Jeziorku. Podobne konstrukcje stanęły już dwa lata temu w parku im. Marii Konopnickiej. Domki mają za zadanie wabić pożyteczne owady, zapewnić im przetrwanie podczas chłodów i stanowić bezpieczne i dogodne dla nich miejsce do wylęgu. W drewnie są nawiercone otwory, między pieńkami umieszczono gałązki trzciny. Dzięki takim rozwiązaniom owady mają zapewnioną przestrzeń, w której mogą się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Każdy z domków posiada daszek oraz betonową podstawę.
-Miasto podejmuje działania na rzecz pszczół, ale także każdy z mieszkańców niewielkim nakładem pracy może przyczynić się do ochrony tych pożytecznych owadów w naszym lokalnym środowisku. Samodzielnie można tworzyć łąki kwietne na terenie własnych ogródków lub chociażby w skrzynkach ogrodowych na balkonach, czy też wykonać własnoręcznie poidełko dla pszczół, niezwykle istotne w okresach suszy – dodaje Paulina Rybczyńska.
Fot. UM Ciechanów