Święto Wojska Polskiego w Koźniewie Wielkim

Z wojskowym ceremoniałem odbyły się w Koźniewie Wielkim (gm. Sońsk), przy tamtejszym Grobie Nieznanego Żołnierza, obchody Święta Wojska Polskiego.

Listy do uczestników uroczystości przysłali prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który objął ją swoim patronatem. Wojskową asystę zapewnił 2. Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza. Odnowioną mogiłę poświęcił soński proboszcz ks. Krzysztof Jaroszewski.

Był Apel Pamięci, honorowe salwy, złożenie kwiatów i modlitwa.

– To Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to Święto Wojska Polskiego i szczególna w tym roku rocznica: setna rocznica Bitwy Warszawskiej, setna rocznica Cudu nad Wisłą – mówił wójt gminy Sońsk Jarosław Muchowski. – To dla nas szczególne dni, gdy toczyły się walki o naszą wolność, niezależność, historię, religię, o nasze tradycje i wartości. To dzięki poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki poświęceniu ochotników, chłopów polskich, młodzieży, wszystkich tych, którzy byli w stanie trzymać broń i walczyć o Ojczyznę – dzisiaj możemy spotykać się, możemy czcić pamięć tego poległego żołnierza jak i wszystkich żołnierzy, którzy polegli w walkach 1920 r. To dla nas zobowiązanie, to dla nas wielka wartość aby o tym pamiętać.

Fot. Marek Szyperski