Ukarani, bo wyprzedzali na przejściu dla pieszych

23 wykroczenia popełnione przez kierowców wobec pieszych ujawnili policjanci ciechanowskiej drogówki podczas kolejnych działań z użyciem urządzenia monitorującego ICam.

Akcja miała miejsce wczoraj (środa, 17 kwietnia). – Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu po raz kolejny prowadzili na terenie Ciechanowa działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, podczas których wykorzystywany był mobilny system monitoringu iCam. Jest to system kamer umożliwiający rejestrację obrazu oraz jego zdalną transmisję do komputera – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie. – Kamery śledziły zachowania kierowców na przejściach dla pieszych, czyli w tych miejscach, gdzie często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych.

– Niestety nie brakowało nieodpowiedzialnych kierujących. Policyjne urządzenie rejestrowało popełniane wykroczenia, a mundurowi z ciechanowskiej policji interweniowali wobec ich sprawców. Policjanci ujawnili 23 wykroczenia popełnionych przez kierujących wobec pieszych. 21 z nich polegało na wyprzedzaniu bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Jeden kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Policjanci zatrzymali również jednego rowerzystę, który nie stosował się do zakazu jazdy rowerem po przejściu dla pieszych. Mundurowi w ramach prowadzonych działań nałożyli 18 mandatów karnych, w dwóch przypadkach zastosowali pouczenie, a w trzech skierowali wniosek o ukaranie do sądu – informuje pani rzecznik.

Policjanci przypominają, że wykroczenia popełniane względem niechronionych uczestników ruchu drogowego są wysoko sankcjonowane. Grzywna w drodze mandatu karnego wynosi 1500 złotych, dodatkowo na konto kierowcy wpływa aż 15 punktów karnych. Apelujemy także do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg. Piesi i rowerzyści są bowiem najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa, czy też poduszki powietrzne jest bardzo niebezpieczne.

red

Fot. KPP w Ciechanowie