Do niezwykle groźnego zdarzenia doszło wczoraj po południu w jednym z zakładów produkcyjnych znajdującym się przy ul. Mleczarskiej w Ciechanowie.
Do wycieku tej niezwykle groźnej dla życia i zdrowia ludzkiego substancji doszło wczoraj (8 czerwca) po godz. 12. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy stwierdzili, że doszło do rozszczelnienia instalacji z amoniakiem. Na skutek zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uszczelnieniu wycieku przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dalsze działania polegały na zobojętnieniu wyciekłego amoniaku przez podanie prądów wody na miejsce rozlewiska. W trakcie działań na miejsce przybył Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz WIOŚ. Przed zakończeniem działań dokonano ponownego pomiaru strefy wewnątrz maszynowni – zagrożenia nie stwierdzono. W działaniach trwających 4 godziny i 5 minut udział brało siedem zastępów straży pożarnej – relacjonuje oficer prasowy KP PSP w Ciechanowie kpt. Damian Kołpaczyński.
Amoniak to nieorganiczny związek azotu i wodoru. Jego największe ilości używane są do produkcji nawozów azotowych. Stosowany jest także w urządzeniach chłodniczych. To substancja silnie toksyczna, działająca drażniąco na skórę i błony śluzowe. Jej szkodliwy wpływ na ludzi zależy od stopnia stężenia. Próg zagrożenia zaczyna się przy stężeniu od 400 do 700 ppm (liczba części na milion). Przy stężeniu od 2000 do 5000 ppm człowiek umiera w ciągu pół godziny, jeśli stężenie przekracza 5000 ppm – śmierć następuje natychmiast.
W ciechanowskich zakładach produkcyjnych, jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej znajduje się ok. 11 ton amoniaku. Przed laty najwięcej, bo aż 50 ton amoniaku znajdowało się w ciechanowskiej, nieistniejącej już Chłodni. Po likwidacji zakładu – niebezpieczny związek spalono w specjalnym piecu. Koszt przeprowadzonej w 2006 r. operacji wyniósł 81 tys. zł.
Warto podkreślić, że wczorajszy wyciek, to nie pierwszy tego typu przypadek w Ciechanowie.
Co zrobić po wycieku amoniaku? Czytaj tutaj: https://www.prawo.pl/kadry/w-razie-wycieku-amoniaku-nalezy-natychmiast-uruchomic-wentylacje-awaryjna,189705.html
red
Fot.: mł. bryg. Piotr Kwasiborski, KP PSP w Ciechanowie