Warto obejrzeć film o obronie Grodna przed Sowietami

Film „Orlęta. Grodno’39” będzie wyświetlany w ciechanowskim Kinie Łydynia. Wcześniej seanse odbywały się w sali studyjnej – w Kawiarni Artystyczna.

Film Krzysztofa Łukaszewicza przedstawia bohaterską obronę Grodna we wrześniu 1939 r. przed armią sowiecką.

„Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto. Jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. „Orlęta” to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku” – czytamy na stronie https://festiwalgdynia.pl/filmy/orleta/

Produkcja, która premierę miała 9 września, bierze udział w konkursie w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W Ciechanowie do tej pory „Orlęta. Grodno ’39” wyświetlane był na małym ekranie w sali studyjnej PCKiSz. Nie da się ukryć, że sala (z ograniczającymi widoczność) niezbyt nadawała się do projekcji takiego film. Dlatego warto pochwalić szybka decyzję dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki Anny Smolińskiej o przeniesieniu seansów do sali Kina Łydynia. Seanse zaplanowano o godz. 19. w dniach 13-15 września i o godz. 20.15 w dniach 17-18 września.

red

Fot. Marek Szyperski/Seans w sali studyjnej