Wietrzny bilans w powiecie ciechanowskim

28 interwencji, połamane konary, powalone drzewa, zerwane dachy – strażacy podsumowali skutki wtorkowej (23 kwietnia) wichury w powiecie ciechanowskim.

Oto kilka przykładowych interwencji: zerwany dach na nieużytkowanej oboro-stodole w Żarnowie, gm. Grudusk. Nikt nie ucierpiał. Strażacy przybili blachę z powrotem do krokiew. W Bogucinie, gm. Opinogóra Górna pęknięty konar drzewa zagrażał linii energetycznej i drodze. Drugi spadł blokując drogę.

– Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu OSP Opinogóra KDR stwierdził, że drzewo rosnące przy posesji wzdłuż drogi jest pęknięte i zagraża powaleniem na drogę i linie energetyczne. Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy pomocy taśmy ostrzegawczej i pojazdów pożarniczych. W trakcie zabezpieczania miejsca zdarzenia jeden z dwóch konarów drzewa złamał się i spadł na drogę blokując ruch w obu kierunkach. Po dojeździe KDR z JRG Ciechanów podtrzymał zamiar taktyczny pierwszego KDR dodatkowo zadysponował podnośnik w celu podjęcia próby ścięcia drugiego konara, który w dalszym ciągu zagrażał powaleniem. Z uwagi na silny wiatr próba nie powiodła się i odstąpiono od usunięcia zagrożenia do czasu poprawienia się warunków atmosferycznych. Na miejsce przybyli: przedstawicielka UG Opinogóra i kierownik PZD Ciechanów, z którym ustalono, że miejsce zostanie zabezpieczone przez pracowników PZD Ciechanów i dozorowane do czasu usunięcia zagrożenia przez Straż Pożarną – relacjonuje Komenda Powiatowa PSP.

Akcja w Bogucinie trwała prawie 7 godzin. Wzięły w niej udział cztery zastępy Straży Pożarnej.

W Chruszczewie, gm. Ciechanów, wiatr uszkodził dach na jednym z domów. Zerwana została papa na szerokości ok. metra i całej długości budynku. Strażacy zabezpieczyli naderwaną papę.

W Przedwojewie, gm. Opinogóra Górna, wiatr przewrócił drzewo, które całkowicie zablokowało drogę. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i usunęli drzewo.

Fot. KP PSP Ciechanów