Władze powiatu pamiętały o rocznicy wybuchu Powstania Kościuszkowskiego

Starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Ciechanowskiego Sławomir Morawski i wicestarosta Marek Marcinkowski złożyli dzisiaj (piątek, 24 marca) kwiaty pod popiersiem Tadeusza Kościuszki w 229. rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego.

24 marca 1794 r. na Rynku w Krakowie odczytano Akt Powstania, a jego Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę: “

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

Na północnym Mazowszu walka rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej – marszem brygady Antoniego Madalińskiego z Ostrołęki przez Przasnysz, Mławę, Wyszogród, która ścierając się zbrojnie z Prusakami, kierowała się w stronę Krakowa, na spotkanie z głównymi siłami polskimi dowodzonymi przez Tadeusza Kościuszkę.

Przez wiele dziesięcioleci rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej była traktowana w Ciechanowie przez władze po macoszemu. O ile pamiętam, ostatnie publiczne obchody odbyły się na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy w ciechanowskich koszarach stacjonowali jeszcze “Kościuszkowcy” – 3. Berliński Pułk Zmechanizowany. Dlatego z uznaniem przyjmuję decyzję obecnych władz powiatu o złożeniu kwiatów pod pomnikiem Naczelnika Kościuszki.

Marek Szyperski

Fot. ciechtivi.pl