Z Ciechanowa do finału XXIX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Laureatki etapu rejonowego XXIX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, Karolina Filipowicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie i Joanna Łukasik z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica w Ciechanowie, 22 kwietnia uczestniczyły w finale etapu okręgowego Olimpiady.

Finał, nad którym patronat objęli Konstanty Radziwiłł -wojewoda mazowiecki, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz Rafał Trzaskowski – prezydent miasta stołecznego Warszawy, odbył się w Warszawie. Uczennice reprezentowały Oddział Rejonowy PCK w Ciechanowie.
Do 8 kwietnia br. uczestnicy dostarczali prace dokumentujące akcje prozdrowotne przeprowadzone w szkole. Karolina przeprowadziła akcję dotyczącą idei Zero Waste, pt. „Siódemka Integruje – Siódemka NIE Marnuje”. W trakcie jej trwania, uczennica przeprowadziła warsztaty „Segregowanie z Robotem” dla uczniów klasy III c; przygotowała prezentację nt. Jadłodzielni, Zniczodzielni i Ciechanowskiej Kranówki, która była wyświetlana przez wychowawców we wszystkich klasach w szkole; na antenie Radia Rekord przeprowadziła wywiad z Edytą Rzeplińską-Filipowicz – radną Rady Miasta Ciechanów, pełniącą w niej funkcję przewodniczącej komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, na temat działań miasta w zakresie Zero Waste; zorganizowała zbiórkę dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Kraśnienie. Podczas akcji odbyły się dla ósmoklasistów warsztaty edukacyjne pt. „Ekologiczna alternatywa dla plastiku” oraz zajęcia nt. śladu węglowego, a dla uczniów młodszych EkoEksperymentarium, a także zbiórka tekstyliów na rzecz „sklepu” z odzieżą w PCK OR w Ciechanowie, zorganizowano Mobilny Givebox, przeprowadzono grę terenową „Świat bez Marnowania” oraz konkurs plastyczny ph. „Życie bez Marnowania”.

Z inicjatywy Joasi w „Staszicu” odbyła się akcja ph. “Prowadź zdrowy styl życia”, której celem było promowanie dbałości o własne zdrowie. Joanna przygotowała prezentację dla uczniów, w której zawarła różne sposoby dbania o zdrowie i pokazała zagrożenia niesione przez używki, np. palenie papierosów. Na szkolnym korytarzu zawisła przygotowana przez uczennice gazetka, przedstawiająca m.in. zasady prawidłowego odżywiania. Uczniowie obliczali swoje BMI. Młodzież klas pierwszej i drugiej LO sprawdziła swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia podczas gry Kahoot. W ramach akcji, pod patronatem DKMS, przeprowadzono rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Obie akcje zostały wysoko ocenione przez komisję.

Etap okręgowy Olimpiady odbył się w wyjątkowym miejscu, w Parku Trampolin JumpWorld Warszawa. Tu młodzież pisała test, a w oczekiwaniu na jego wyniki, miała zapewnione atrakcje. Karolina jest liderką promocji zdrowego stylu życia, ćwiczyła więc wytrzymałość i równowagę w basenie z gąbkami oraz gibkość na trampolinach. Po zabawie i poczęstunku, nastąpiło podsumowanie wyników. W kategorii szkół podstawowych Karolina została laureatką III miejsca, za co otrzymała puchar, dyplom i nagrody. Joasia uzyskała dobry wynik, którego się nie spodziewała (uczennica przygotowuje się do matury). Opiekunkami merytorycznymi uczennic były nauczycielki biologii – Karoliny pani Małgorzata Nowakowska i Joanny pani Małgorzata Ulatowska-Zadrożna.

Słowa podziękowania kierujemy do rodziców uczennic, społeczności obu szkół, oraz wszystkich tych osób, które pomogły w realizacji akcji prozdrowotnych. Tegoroczna edycja Olimpiady potwierdza – ta Olimpiada jest inna niż wszystkie! Odróżnia ją wyjątkowa atmosfera, której doświadczyły w Warszawie Karolina z mamą oraz Joanna ze swoją opiekunką.