Za mną, marsz! – kurs podoficerski SONDA

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pętlą taktyczną zakończył się kolejny etap VIII edycji kursu podoficerskiego SONDA. O dwie belki na pagonie walczy 34 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym profesor uczelni oraz utytułowany zawodnik kickboxingu.

Rozwój zawodowy jest nieodłącznym elementem ścieżki kariery żołnierzy, dlatego dla Terytorialsów powstał kurs SONDA, po którym nowo mianowani na stopień kaprala obejmują pierwsze stanowiska dowódcze.

W weekend na terenie pasu ćwiczeń taktycznych w Targoniach mazowieccy Terytorialsi podeszli do kilkunastogodzinnej pętli taktycznej, która była podsumowaniem dotychczasowych zajęć.

– Na kursie jest dużo teorii i praktyki, a przywództwo jest czymś, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, wiele rzeczy było dla mnie odkryciem. – powiedział st. szer. Borkowski, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Kadeci „SONDY” pod okiem doświadczonych instruktorów musieli wykazać się posiadaniem wielu umiejętności m.in. : planowaniem, umiejętnością pracy w grupie, udzielania pomocy poszkodowanemu, a także zdolnościami przywódczymi.

– Jestem zawodnikiem kickboxingu, i tak jak w przygotowaniach do walki liczy się współpraca z całym sztabem ludzi, tak w wojsku najważniejsze jest współdziałanie w zespole – SONDA podniosła moje umiejętności w tym zakresie na jeszcze wyższy poziom. – dodał st. szer. Majewski, multimedalista Mistrzostw Polski w kickboxingu.

Pętla taktyczna przyszłych dowódców obejmowała m.in. opiekę nad poszkodowanym w warunkach bojowych z transportem przy użyciu technik linowych, przejście w polu minowym sposobem ręcznym zgodnie z procedurami bezpieczeństwa oraz przenoszenie na czas kilkudziesięciokilogramowej kłody i opon, które sprawdzały zarówno siłę mięśni, jak i współdziałanie sekcji. Terytorialsi podczas wykonywania zadań taktycznych w marszu ubezpieczonym ćwiczyli posługiwanie się aplikacją ATAK.

***

SONDA to kurs podoficerski skierowany do korpusu szeregowych OT .Celem kursu jest przygotowanie żołnierzy do podejmowania decyzji w trudnych warunkach, umiejętności precyzyjnego stawiania zadań oraz motywowania żołnierzy. Bowiem dowodzenie to nie tylko przywilej, ale w głównej mierze odpowiedzialność za swoich podwładnych, za zespół.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT