Znów zderzenie z łosiem. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność

– 6 października, ok. godz. 19. w miejscowości Romany-Sebory, gm. Krzynowłoga Mała, 63-letni mieszkaniec powiatu szczycieńskiego kierując samochodem marki iveco uderzył w łosia, który nagle wbiegł na jezdnię wprost pod jego samochód – informuje Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu.

Policjanci apelują do kierowców, by jadąc po zmierzchu przez lasy, w okolicach łąk, pól czy sadów pamiętali o zachowaniu szczególnej ostrożności. – Widząc znak drogowy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta” warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia zwierzęcia, które nagle pojawi się na drodze – ostrzega kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku. – Kiedy już dostrzeżemy przy drodze dzikie zwierzę, powinniśmy natychmiast zwolnić. Pamiętajmy, ze zwierzęta są nieobliczane i w każdej chwili mogą wbiec na drogę, pod koła samochodu, a zazwyczaj chodzą w stadzie. Znajdującemu się na jezdni nieoczekiwanemu „gościowi” pozwólmy spokojnie przejść na drugą stronę.

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.

red

Fot. Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne: auto po zderzeniu z łosiem