Aleja Unii Europejskiej będzie dłuższa o ponad 4 km

Tzw. wschodnia obwodnica Ciechanowa (aleja Unii Europejskiej) będzie przedłużona do ulic Przasnyskiej i Gruduskiej.

– Celem inwestycji jest dalsze wyprowadzanie ruchu kołowego z centrum. Na skrzyżowaniu z drogą krajową w okolicy centrum handlowego wybudowane będzie rondo. Powstaną nowe ścieżki rowerowe i prawie 170 miejsc parkingowych dla działkowców, którzy korzystają z ROD przy wschodniej granicy Ciechanowa. Ratusz ogłosił przetarg celem wyłonienia wykonawcy robót – informuje Urząd Miasta. – Nowy odcinek drogi będzie miał prawie 4,5 kilometra. Przedłuży istniejącą od 2019 roku aleję Unii Europejskiej od skrzyżowania przy centrum handlowym we Władysławowie i poprowadzi przez Kąty do ul. Przasnyskiej, a następnie do kolejnej drogi wojewódzkiej ul. Gruduskiej. Dzięki temu auta będą mogły przemieszczać się na odcinku południe-północ w obu kierunkach, zupełnie omijając centrum miasta. To zmniejszy natężenie ruchu na wielu ulicach Ciechanowa, hałas i ilość zanieczyszczeń generowanych przez auta.

– Podczas budowy drogi powstanie też nowa trasa dla rowerzystów. Umożliwi przejazd rowerem od Ronda Solidarności aż do północnych granic Ciechanowa. Droga rowerowa zostanie skomunikowana z istniejącą już ścieżką w ul. Kąckiej, skąd jednośladem można dojechać do pętli miejskiej, bezpośrednio w kierunku centrum Ciechanowa lub do Opinogóry. Na wysokości ogrodów działkowych wybudowanych będzie 168 nowych miejsc parkingowych dla osób, które wolny czas spędzają na terenach rekreacyjnych ROD – czytamy na stronie Urzędu Miasta. – Na skrzyżowaniu alei Unii Europejskiej z drogą krajową nr 60 (przy centrum handlowym) powstanie rondo. Stamtąd nowy odcinek drogi o długości ok. 2,1 km poprowadzi prosto na północ (po śladzie istniejącej drogi gminnej we Władysławowie), następnie przez tereny rolne do północnych granic miasta. Na odcinku od ul. Przasnyskiej do ul. Gruduskiej droga będzie wiodła przy wykorzystaniu istniejącego pasa drogi gruntowej. Nowy odcinek obwodnicy zostanie włączony do drogi wojewódzkiej nr 717 na wysokości działek 174/3, 174/4, 174/5 na obrzeżach miasta. Na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi nr 617 i nr 616 obowiązywał będzie ruch okrężny. Przebudowę przejdzie też skrzyżowanie na drodze powiatowej.

 Przez aleję Unii Europejskiej dziennie przejeżdża ok. 4 tys. aut. To realne odciążenie komunikacyjne centrum miasta. Jej przedłużenie do dwóch dróg wojewódzkich będzie kolejnym ważnym elementem zmniejszenia i uspokojenia ruchu w Ciechanowie oraz tym samym zwiększenia bezpieczeństwa. Za nami skomplikowany proces uzgodnień i przygotowania dokumentacji technicznej w celu wykonania tej inwestycji. Teraz przystępujemy do wyłonienia wykonawcy prac, ale zanim je zaczniemy będziemy aplikować o pozyskanie funduszy unijnych na ten cel – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Przetarg został ogłoszony 29 lutego, a oferty można składać do 29 marca. Przypomnijmy, że obecny odcinek alei Unii Europejskiej otwarto w połowie 2019 r. Kosztował 26 mln zł, z czego prawie 23 mln zł to dofinansowanie unijne.

red

Fot. UM Ciechanów