EKUZ „last minute” – informacja mazowieckiego NFZ

Zapominalskich, zapracowanych, mieszkających lub przebywających na Okęciu, tych, którzy dotąd nie wiedzieli o istnieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a lecą na majówkę (i nie tylko) ze stołecznego Lotniska im. Fryderyka Chopina zapraszamy na stoisko mazowieckiego NFZ. EKUZ wyrabiamy „od ręki”.

Jesteśmy w hali odlotów, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00.

Po co nam EKUZ

W razie nagłego zachorowania karta pozwala osobom ubezpieczonym w NFZ skorzystać w kraju tymczasowego pobytu z usług medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Co ważne, otrzymamy pomoc medyczną na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, my także je poniesiemy – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ.

EKUZ obowiązuje w Unii Europejskiej, krajach EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Kartę można wyrobić na kilka sposobów: osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ (w przypadku Mazowsza jest to siedziba NFZ przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, delegatury w Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce oraz wspomniany punkt na lotnisku), za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

– Jeśli wyrabiamy EKUZ osobie, która ukończyła 18 r.ż. i nadal się uczy, niezbędne będzie okazanie legitymacji ucznia lub studenta – tłumaczy Kalinowski.

Ważność karty

  • osoby zatrudnione lub samozatrudnione: 3 lata,
  • dzieci zgłoszone do ubezpieczenia: do 18 r.ż.,
  • emeryci po osiągnięciu wieku emerytalnego: 20 lat,
  • emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego: 5 lat.

– Jeżeli podczas pobytu za granicą będziemy potrzebować pomocy lekarskiej, a nie będziemy mieli ze sobą karty, należy skontaktować się z NFZ, aby otrzymać tzw. certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ – mówi Piotr Kalinowski. – Możemy o niego wystąpić korzystając np. z mobilnej aplikacji mojeIKP, którą warto zainstalować w telefonie – dodaje.

Fot. NFZ