OŚCISŁOWO: Pamięci pomordowanych przez niemieckich okupantów

To była pierwsza taka uroczystość od połowy lat 60. ubiegłego wieku – w ostatnią sobotę (30 kwietnia) na rozpalonej słońcem polanie w Lesie Ościsłowskim odprawiona została msza św. w intencji chorych i niepełnosprawnych mieszkańców powiatu ciechanowskiego i sąsiednich zamordowanych przez niemieckich okupantów w lutym 1940 r.

Mszę poprzedził program artystycznych przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Ościsłowie. Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Eugeniusz Graczyk, dziekan dekanatu ciechanowskiego zachodniego, a bardzo poruszające kazanie wygłosił pochodzący z  parafii Sulerzyż ks. Mieczysław Białowąż.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=mwkqw4Tq4sY’]

 

W uroczystościach, zorganizowanych przez burmistrza Glinojecka Waldemara Godlewskiego i sołtysa Ościsłowa Bożenę Banasiak, wzięli udział m.in.: poseł Aleksander Sopliński, starosta ciechanowski Sławomir Morawski, wicestarosta Andrzej Pawłowski, radni powiatowi: Włodzimierz Fetliński, Stanisław Kęsik, Marek Marcinkowski, Józef Kaliński, przedstawiciele straży pożarnej, policji. Były poczty sztandarowe i warty zaciągnięte m.in. przez członków Związku Strzeleckiego. Na grobach pomordowanych złożono kwiaty.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się poczęstunek z bardzo smaczną grochówką i pieczonymi w ognisku kiełbaskami w roli głównej.

msz, fot. i realizacja: Marek Szyperski, montaż: Jerzy Wierzbicki

Jeden komentarz

  1. ks. Białowąż nie jest emerytowanym proboszczem Sulerzyża, lecz jest rodakiem z parafii Sulerzyż ( urodzony w Gumowie) obecnie na emeryturze mieszka w oscisłowie. Natomiast jest On emerytowanym proboszczem parafii Stupsk pozdrawiam

    proszę o zmiane pozdrawiam

Comments are closed.