„Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”

Ponad 700 wolontariuszy w 15 miejscowościach Północnego Mazowsza weźmie udział w tegorocznej, dziewiątej już edycji Świątecznej Zbiórki Żywności. Zbiórka odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia w ponad 60 sklepach.

Organizator – ciechanowski Bank Żywności – zachęca do udziału w zbiórce i przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki ma znaczenie.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=70-uw3FSV6s[/embedyt]

Ubiegłoroczna zbiórka w Ciechanowie

Bank Żywności w Ciechanowie  zachęca, by robiąc zakupy dla siebie w najbliższy weekend, przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak między innymi: mąka, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze. Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty wielu ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy. W roku ubiegłym wszystkie 31 Banków Żywności zebrało razem 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących. Sam tylko  Bank Żywności w Ciechanowie zebrał 24,4  ton jedzenia, które trafiło do ponad 6 000 osób potrzebujących.

Oprócz żywności zbiórkowej Banki Żywności, jak co roku, będą uzupełniać paczki świąteczne o inne produkty, m.in.  z krótkimi terminami przydatności jak warzywa, owoce czy nabiał, pozyskane w ramach swojej codziennej działalności od producentów i ze sklepów

– Choć zbiórka ogólnopolska ma wydawać by się mogło bezosobowy charakter, to warto pamiętać, że odbiorcą tej pomocy jest zawsze jakaś konkretna osoba z konkretną historią. Żywność ze zbiórki trafia do lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób starszych  i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w takiej potrzebie. Paradoksalnie to bardzo częsty przypadek w dzisiejszych czasach. – podkreśla Dorota Jezierska, prezes Banku Żywności w Ciechanowie Listę sklepów, biorących udział w Świątecznej Zbiórce można sprawdzić tu http://bit.ly/ŚZŻ2018

Bank Żywności w Ciechanowie zadba, by wszystkie produkty trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ponad  700 wolontariuszy. W sklepach będzie można łatwo ich rozpoznać po pomarańczowych koszulkach i kamizelkach. To oni będą czekali przy zbiórkowych koszach na produkty, które następnie zostaną zawiezione do magazynu Banku Żywności oraz partnerów w poszczególnych miastach.. Tam zostaną zważone i popakowane, a następnie wyruszą w dalszą drogę do konkretnych organizacji pomocowych. Bank Żywności w Ciechanowie  wspiera pomocą żywnościową 96 takich organizacji,  m.in świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy samotnej matki, ośrodki wsparcia,  jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Dzięki temu z tej pomocy korzysta  w 7 powiatach Północnego Mazowsza około 20 tysięcy osób w potrzebie, będących podopiecznymi tych organizacji.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że choć Banki Żywności otrzymują żywność jako darowiznę od sklepów, producentów, czy też od ludzi w ramach zbiórek, to wciąż wyzwaniem dla nich pozostają ogromne koszty związane z transportem, magazynowaniem i sprzętem chłodniczym.

By móc efektywniej wykorzystać swój potencjał i możliwości ratowania większych ilości jedzenia organizacja rusza wraz z początkiem grudnia z najnowszą kampanią „Stoliczku, nakryj się”, której celem będzie zbiórka pieniędzy na całoroczną działalność Banku Żywności.

Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności jest firma McCormick, właściciel marki Kamis.

Na zdjęciu: w ubiegłorocznej zbiórce wzięła udział m.in. ówczesna wiceprezydent Ciechanowa, dziś starosta ciechanowski – Joanna Potocka-Rak/ fot. Marek Szyperski