Ratowali na Krubinie

Trzej mężczyźni łowili ryby na zamarzniętym akwenie na ciechanowskim Krubinie. Nagle lód się załamał: jeden z wędkarzy wpadł do wody, drugi leży na pękającej tafli i wzywa pomocy, trzeci zdążył dobiec na brzeg i zniknął w pobliskim lesie.

Zdarzenie to widział przypadkowy świadek, który zaalarmował Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy sprawnie przeprowadzili akcję ratownictwa lodowego, a policjanci koordynowali poszukiwania zaginionego.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia. – W działania ratowniczo-poszukiwawcze zaangażowani byli również żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Miejskiej, strażacy ochotnicy, harcerze. Była to doskonała okazja do sprawdzenia się na polu współdziałania różnych służb w sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w zimowych warunkach – relacjonuje rzecznik KPP Ciechanów kom. Jolanta Bym. –  Całą akcję ratunkową podczas groźnych wypadków, do których może dojść na zamarzniętych akwenach wodnych mogli zobaczyć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz młodzież z klasy mundurowej I LO PUL w Ciechanowie. W trakcie spotkania, policjanci wręczyli młodzieży ulotki z poradami bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. Funkcjonariusze Straży Pożarnej prezentowali sposoby ratowania osób z wykorzystaniem deski lodowej. Natomiast policjanci zainscenizowali działania poszukiwawcze osoby zaginionej, przy wykorzystaniu psa służbowego, urządzenia termowizyjnego oraz quadów. Ćwiczenia nie odbyły by się tak sprawnie gdyby nie współdziałanie z żołnierzami WOT, harcerzami i ochotnikami. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem.

– Strażacy i policjanci  apelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i ślizgawkach. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczeństwo podczas zabaw na zamarzniętych akwenach i w niedozwolonych miejscach, podkreślali, że tylko sztuczne lodowisko może zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo – dodaje kom. Jolanta Bym.

Fot. Marek Szyperski