Wystawa Beksińskiego w Opinogórze. Zostały cztery dni dla spóźnialskich

Wystawa „Beksiński w Opinogórze – Romantyzm nieoczywisty” – będzie na pewno jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych na północnym Mazowszu. Dzięki niej wiele osób, które z twórczością Mistrza z Sanoka zetknęły tylko poprzez jazdę autobusami marki Autosan, których znak firmowy – charakterystycznego, stylizowanego żurawia – zaprojektował właśnie ten słynny malarz, grafik i fotografik, mogło poznać jego genialne obrazy.

Ci, którzy tego nie uczynili mają jeszcze cztery dni, na nadrobienie zaległości. Wystawa w opinogórskim Muzeum Romantyzmu czynna jest bowiem do końca października.

Pochodzący z podkarpackiego, bieszczadzkiego Sanoka Zdzisław Beksiński był absolwentem wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Zasłynął z obrazów nawiązujących do nawiedzających go w snach apokaliptycznych wizji. Autor awangardowych fotografii i grafik. Zginął tragicznie – zamordowany w swym warszawskim mieszkaniu w 2005 r. Miał 76 lat.

Otwarta 16 września w opinogórskim Dworze Krasińskich w Muzeum Romantyzmu ekspozycja obejmuje 55 olejnych obrazów zarówno z tak zwanego okresu fantastycznego oraz ostatnich dziesięcioleci życia twórcy. Są tu także artystyczne fotografie – portrety Zofii – ukochanej żony artysty.

Prezentowane w Opinogórze prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Współorganizatorami wystawy, są : Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej, oraz ciechanowskie Starostwo Powiatowe. Honorowy patronat nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Red

Fot. Marek Szyperski